Анкілозуючий спондилоартрит - хронічне запальне захворювання, що проявляється болем у крижово-клубових з’єднаннях, хребті і м'яких тканинах, що оточують хребет.
Анкілозуючий спондилоартрит може викликати запалення і біль в інших частинах тіла. Названий також ревматоїдним спондилітом, анкілозуючий спондилоартрит є хронічним системним захворюванням. Лікування хвороби Бєхтєрєва може лише зменшити біль та уповільнити прогресування хвороби. Проте ефективне лікування може запобігти появі ускладнень і деформації хребта, яка виникає при анкілозуючому спондилоартриті.
Початкові ознаки анкілозуючого спондилоартриту Серед ранніх ознак хвороби Бєхтєрєва виділяють наступні:
- Постійний біль переважно у нижній частині спини і стегнах, особливо вранці і після періодів спокою.
- Скутість переважно в нижній частині спини та стегнах.
При прогресуванні анкілозуючого спондилоартриту Захворювання може з часом змінити свої прояви, симптоми можуть погіршитися, покращитися або зникнути в будь-який час. З часом біль та скутість, які зазвичай з'являються поступово, можуть прогресувати, поширюючись на інші хребці та суглоби.
Запалення і біль можуть виникнути і в інших частинах тіла:
- У суглобах між ребрами та хребтом
- Кульшових, плечових, колінних суглобах та суглобах стоп
- Можуть з’явитись симптоми запалення очей: коньюнктивіт, увеїт, іридоцикліт. Запалення ока може бути першим симптомом захворювання.
- Симптоми пізніх стадій
На пізніх стадіях можуть з'явитися такі ознаки і симптоми:
- Обмеження рухливості грудної клітки
- Хронічна сутулість
- Негнучкий хребет
- Стомлюваність
- Втрата апетиту
- Зниження ваги
- Запалення судинної оболонки очного яблука (увеїт)
- Запалення кишківника
На прийом до лікаря потрібно йти відразу після появи симптомів. Також потрібно повідомити лікаря, якщо з'являються нові ознаки і симптоми, особливо це стосується очного болю, чутливості до світла і розмитості зору. Причини виникнення хвороби Бєхтєрєва не відомі, хоча вважається, що генетичні чинники мають певне значення. Зокрема, люди, у яких присутній ген HLA-B27, знаходяться в групі підвищеного ризику захворювання.
При прогресуванні анкілозуючого спондиліту триває запальний процес, організм, намагаючись одужати, формує нову кісткову тканину. Хребет починає зростатися, формуючи вертикальний остеофіт хребця (сіндесмофіт), стає ригідним і негнучким. Зрощення може також позбавити гнучкості грудну клітку, обмежуючи об'єм легень і їх функціональність.
Хто найбільше ризикує захворіти на анкілозуючий спондилоартрит?
- Стать. Цією хворобою чоловіки страждають частіше.
- Вік. З'являється частіше в період з кінця пубертатного періоду і до сорока років.
- Спадковість. Генетична схильність може відігравати певну роль у появі анкілозуючого спондиліту. Насправді, більшість людей з цим захворюванням мають ген HLA-B27. Однак наявність такого гена не обов'язково спричиняє захворювання анкілозуючим спондилітом - багато людей, що мають цей ген, не страждають анкілозуючим спондилітом - але він може зробити людину більш схильною до цього захворювання. Якщо ж доросла людина, що страждає цією хворобою, передала ген HLA-B27 своїй дитині, ймовірність того, що у дитини з'явиться анкілозуючий спондиліт, складає один до п'яти.
Ускладнення
Тяжкість симптомів і поява ускладнень у різних людей відрізняються. Ускладнення можуть бути такими:
- Труднощі при ході або стоянні. Як правило, анкілозуючий спондиліт починається з хворобливих відчуттів у нижньому відділі спини. По мірі прогресування хвороби уражені кістки можуть зростися, роблячи суглоби нерухомими. Через це можуть виникнути труднощі підчас ходи або стояння. Тим не менше, якщо зрощення торкнеться хребта у випрямленому положенні - хворий зможе бути більш активним у повсякденному житті.
- Затруднення дихання. Запалення може торкнутися і верхнього відділу хребта і викликати зрощення кісток грудної клітки. Це і пояснює затрудненість дихання. Якщо ребра нерухомі, складно наповнити легені повітрям. Якщо пацієнт не страждає додатково хворобою легень, то він в змозі продовжувати свою повсякденну діяльність і може не відчувати труднощів з диханням через компенсаторне черевне дихання.
- Запалення судинної оболонки очного яблука (увеїт). Це ускладнення характерне для 40 відсотків пацієнтів з анкілозивним спондилітом. Воно може викликати очний біль, чутливість до світла і розмитість зору. Необхідно відразу ж звернутися до лікаря при виявленні подібних симптомів.
- Проблеми з серцем. Якщо запалення вражає серце, можуть виникнути проблеми з серцевим клапаном. Іноді відбувається запалення найбільшої артерії тіла (аорти), так званий аортит.
Запалення також може торкнутися інших частин тіла, викликаючи такі хвороби, як:
- Запалення кишківника
- Анемію
Діагностика Діагностика хвороби Бєхтєрєва (анкілозуючого спондиліту) може затягтися, якщо симптоми незначні або ви помилково приписуєте їх іншим звичайним проблемам зі спиною.
Щоб визначити причини дискомфорту, лікар вивчить історію хвороби і проведе повне фізичне обстеження. Потім, можливо, призначить наступні діагностичні процедури:
- Рентген чи інші променеві методи діагностики. Рентген дозваляє виявити зміни, що відбулися в суглобах і кістках, хоча характерні наслідки анкілозуючого спондиліту можуть бути і не видимі на початку захворювання. Також можуть бути призначені інші дослідження, такі як комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ), щоб виявити запалення і інші зміни у суглобах.
- Аналіз крові. Щоб перевірити ознаки запалення, призначають один або кілька аналізів крові, включаючи швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) і C-реактивний білок. Підвищення цих показників свідчить про наявність запального процесу в організмі.
Лікування анкілозуючого спонділоартриту
Мета лікування полягає в тому, щоб полегшити біль, ригідність і запобігти або відтягнути появу ускладнень і деформацію хребта. Лікування анкілозуючого спондиліту проходить найбільш успішно до того, поки хвороба встигне нанести незворотні пошкодження суглобам - мова йде про зрощення, особливо в положенні, яке обмежить рухову функцію людини.
Медикаменти Лікар може порекомендувати приймати такі препарати:
- Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Можуть полегшити запалення, біль і ригідність. Однак ці медикаменти можуть викликати деякі побічні явища. Одне з них - шлунково-кишкові кровотечі. Рідше побічні явища пов'язані з проблемами з нирками і печінкою.
- Антиревматичні препарати, що змінюють перебіг хвороби (DMARDs). Лікар може виписати такі антиревматичні препарати, як сульфасалазин або метотрексат для лікування запалених суглобів ніг і рук та інших тканин. Цей тип медикаментів обмежує пошкодження суглобів. Серйозними побічними явищами при прийнятті цих препаратів є погані показники аналізу крові та пошкодження печінки.
- Кортикостероїди. Такі препарати, як преднізолон, можуть знизити запалення і уповільнити пошкодження у важких випадках анкілозуючого спондиліту. Зазвичай їх приймають орально і протягом нетривалого періоду часу через можливі побічні ефекти, такі як втрата кісткової маси. У деяких випадках кортикостероїди вводять прямо в хворий суглоб.
- Блокатори фактора некрозу пухлини (ФНП). ФНП - цитокін або клітинний протеїн, який діє як запальний агент при ревматоїдному артриті. Ці препарати блокують даний протеїн і можуть допомогти зменшити біль і ригідність крихких або опухлих суглобів. Адалімумаб (Хуміра), етанерсепт (Енбрел) і інфліксмаб (Ремікейд) можуть знизити запалення та вгамувати біль і ригідність у пацієнтів, які страждають на анкілозивний спондиліт. При прийомі цих медикаментів існує ризик реактивації латентних інфекцій, таких як туберкульоз, а також підвищується ризик виникнення деяких неврологічних проблем.
Фізіотерапія Фізіотерапія займає ключову роль в лікуванні хвороби Бєхтєрєва. Використання фізіотерапії в значній мірі зменшує запалення і відповідно і біль. Покращує гнучкість та фізичну силу. Збільшує фізичні можливості людини.
«Медпрактика здоровя» використовує сучасні апарати та методики в своєму лікуванні анкілозуючого спондиліту. Окрім апаратного лікування широко використовується масаж та лікувальна гімнастика. Вправи направлені на покращення гнучкості хребта та суглобів. Окрім того, спеціальні дихальні вправи направлені на збільшення легеневого обсягу. У міру прогресування хвороби людина починає сутулитися. Відповідні положення для сну і ходи, а також вправи для преса і спини допоможуть зберегти гарну поставу. Незважаючи на лікування, може розвиватися ригідність хребта, тому, правильна постава допоможе хребту зростатися в прямому положенні.
Хірургічне втручання Багато пацієнтів з анкілозуючим спондилітом не потребують хірургічного втручання. Однак, лікар може рекомендувати операцію в разі, сильного болю або пошкодження суглоба, особливо коли суглоб пошкоджений настільки, що потребує заміни.
Спосіб життя і домашні засоби лікування хвороби Бєхтєрєва
- Потрібно кинути палити. Паління шкідливе для здоров'я і створює додаткові проблеми людям з анкілозуючим спондилітом. У залежності від тяжкості хвороби анкілозуючий спондиліт впливає на рухливість грудної клітини. Наносячи шкоду легеням, паління додатково погіршує здатність дихати.
- Спати потрібно на твердій рівній поверхні. Робоче місце повинно бути добре об лаштоване під ваші потреби. Спину завжди тримайте рівною. Робіть невеличкі перерви з виконанням фізичних вправ щогодини.
- Хід хвороби може змінюватися з плином часу, відповідно хворий можете відчувати загострення та ремісії протягом усього життя. Але, незважаючи на потенційні ускладнення, більшість людей може жити продуктивно хворіючи анкілозуючим спондилітом.